Witaj! Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na liczne pytania, które zadajecie na streamie i pod moimi filmami. Często pytacie o to skąd czerpać wiedzę, z czego sam korzystałem i co polecam. Oto spis moich ulubionych materiałów, bardzo wartościowych i przydatnych w nauce…
Na początku gorąco zachęcam do obejrzenia mojego VLOGa na powyższy temat!
Uzupełnieniem tego poradnika będzie lista pozycji godnych polecenia z komentarzem.
Książki
Teoria muzyki i improwizacja:
- Jazz Theory Book – Mark Levine – milion bazokowych znaków jakości. Istna biblia nowoczesnej harmonii oparta na przykładach i napisana w przystępny sposób. Autor mocno odwołuje się do muzyki jazzowej i wymaga od czytelnika znajomości podstawowych zasad teorii. Jeśli skończyłeś podstawówkę muzyczną – możesz bez obaw brać się za tą pozycje. Jeśli nie, lektura może Cię lekko przytłoczyć. Warto znać podstawy przed otwarciem tej pozycji. Książka angielska!
- Vol. 2 – Pentatonics – Jerry Bergonzi – książka dla saksofonistów, którą bez problemu można wykorzystać w nauce gry na gitarze. Jak sama nazwa wskazuje, autor męczy temat pentatonik. Robi to jednak w taki sposób, iż szybko przekonasz się, że to co umiesz jest tylko kroplą w morzu. Jeśli zrozumiesz treść tej książki możesz nazywać się mistrzem pentatonik. Polecam gorąco, choć sam nigdy nie miałem czasu, żeby ogarnąć wszystko 😛
- Książki Wojciecha Kazimierza Olszewskiego (improwizacja, teoria, aranżacja) – świetne pozycje, napisane w miarę prosto i po Polsku! Autor często odwołuje się do powyższych książek. Czytając miałem wrażenie, że polskie opracowania są wręcz kalką tego co wyczytałem w zagranicznej literaturze. Warto się z nimi zapoznać!
Dla gitarzystów:
- Creative Guitar 1 i 2 – Guthrie Govan – bardzo dobra książka o wszystkim co związane z gitarą. Jak ćwiczyć, na co zwracać uwagę (z przykładami). Guthrie Govan to geniusz gitary, a ta książka jest tylko potwierdzeniem jego kompetencji. Polecam! 🙂 Książka angielska!
- Improvisation Made Easier – Frank Gambale – istna skarbnica licków w stylu Franka (dużo sweep pickingu). Treść podzielona na skale modalne, na których w/w licki zostały oparte. Trudne, ale warto chociaż spróbować 🙂
- Technique Book 1 i 2 – Frank Gambale – wbrew nazwie – więcej tutaj tematów improwizacyjnych niż stricte technicznych. Świetne podejścia do improwizacji, koncepty i zagrywki. Zeszyt robi robotę jeśli chcesz rozwinąć horyzonty pod kątem używania skal, interwałów, czy akordów w improwizacji
Polecane książki inne:
- Homerecording dla każdego – Piotr Kardas – książka napisana jak dla dzbanów (takie lubie najbardziej). Wszystkie podstawowe terminy związane z nagrywaniem w domu zostały pięknie wyjaśnione. To co bardzo cenię w tej książce to cały rozdział z praktycznymi poradami (jak kompresowac gitarę, wokal itd…)
Kursy wideo
Technika gitarowa:
- Rock Discipline – John Petrucci REH – totalny must have. Nie muszę chyba więcej pisać? Klasyka ćwiczeń technicznych!
- Chop Builder – Frank Gambale REH – mniej znany niż powyższy, ale równie skuteczny. W dodatku w formie gitarowego aerobiku – mniami!
- Speed Picking – Frank Gambale REH – kurs zrobiony przez ojca sweep i economy pickingu – Franka Gambale. Wszystkie podstawowe zasady techniki z fajnymi ćwiczeniami!
- Intense Rock 1 i 2 – Paul Gilbert REH – kolejny klasyk – tym razem dla szrederów z lat 90s. Wiertarki, tremolo picking i wszystko co włochate gitarowe bestie lubią najbardziej.
- Rock Chops – Ritchie Kotzen REH – licki licki licki – dużo legato – Ritchie Kotzen to istny mistrz tej techniki
- Hi Tech Guitar – Ritchie Kotzen REH – j/w – polecam!
- Power Solos – Shawn Lane REH – nie znam szybszego wioślarza, obejrzyjcie choćby z ciekawości 😀
Improwizacja i inne ciekawe tematy:
- Melodic Phrasing – Scott Henderson REH – NAJWAŻNIEJSZY KURS WIDEO W MOIM ŻYCIU. ODMIENIŁ MOJE PATRZENIE NA IMPROWIZACJE. POLECAM POLECAM POLECAM!!!
- Jazz Fusion – Scott Henderson REH – dużo konceptów improwizacyjnych pokazanych przez mistrza – Scotta Hendersona. Polecam fanom Fusion!
- Modes No Mystery – Frank Gambale REH – skale modalne dla dzbanów. Nie ma lepszego kursu w tym temacie 🙂
- Groove Music – Hiram Bullock – wyluzowany mistrz funku i groovu w akcji. Ćwiczenia, luźne rozkminy i sposoby ćwiczeń. Dla fanów groovu must have!
- John Scofield on Improvisation – kolejne patenty i koncepty improwizacyjne – tym razem mistrz John!
- Playin the Blues – Robben Ford REH – mówisz jazz blues, myślę Robben Ford. Świetny kurs!
- Jazz Guitar Rhythm Chops – Don Mock REH – genialny jazzman prezentuje sposoby akompaniowania! Do dziś pamiętam przejście między I-IV, które zaprezentował! Kot! 🙂
- Rock Fusion – Brett Garsed REH – trochę improwizacji, trochę techniki (głownie legato z którego Brett słynie).
- Alan Holdsworth REH Video – Alan to kosmita, wystarczy posłuchać co gra – polecam jako ciekawostkę! Tak naprawdę to on nie lubi gitary… (pozdro dla kumatych :D)
- Rzemiosło i Sztuka – Artur Lesicki – polska szkółka. Lesicki jest niesamowitym dydaktykiem i bardzo ciekawie tłumaczy. Polecam!
- Jak Grać Świadomie – Krzysztof Błaś – kolejna polska szkółka. Tym razem o podejściu do improwizacji. Słuchajcie co ten Pan mówi, bo to prawda! 🙂
i wiele innych… które zapomniałem, albo nie oglądałem i nie przerabiałem
To by było na tyle. Jak sobie przypomnę kolejną partię to oczywiście zrobię następny wpis!